AAEON – rozwiązania dla odnawialnych źródeł energii – komputery typu BOX

Ujarzmienie naturalnych źródeł energii wiatru, wody i słońca było celem od samego początku rozwoju technologii. Już teraz tworzy się rozwiązania, pozwalające śledzić kierunek padania promieni słonecznych na powierzchnię paneli fotowoltaicznych i wykorzystywać system siłowników do pozycjonowania ich, aby móc czerpać jak najwięcej z energii słonecznej. Znakomita część energii przesyłanej nam przez słońce może być również pozyskana w sposób pośredni, tj. dzięki energii wiatrowej (ruchowi nagrzanych i chłodnych mas powietrza) oraz biomasę. Biomasa jest dziś szeroko wykorzystywana do produkcji paliw i gazów i stanowi alternatywne źródło paliw kopalnych, takich jak węgiel, czy ropa. Kilkanaście ostatnich lat przyniosło znaczący postęp w technologiach pozyskiwania energii wyżej wymienionymi sposobami.

Firma AAEON oferuje dedykowane rozwiązania z branży odnawialnych źródeł energii.

Energia wiatru

Ludzkość od wieków wykorzystuje energię wiatrową na potrzeby codziennej egzystencji. Dzisiejsze rozwiązania firmy AAEON z rodziny Green Communication Systems mogą być z łatwością implementowane w urządzeniach wiatrowych. W wiatrakach można znaleźć na przykład moduł GCS-1100i. Odpowiada on za odbiór i przekazywanie obszernej ilości danych (pomiarowych, sterujących) poprzez złącza RJ-45 do centralnego systemu kontroli. Moduł GSC-1100i potrafi nawet obliczać, jak dużo energii zostało wygenerowane i zgromadzone, np. w bateriach, w zależności od zastosowanego oprogramowania lub oblicza optymalne obciążenie turbiny, aby zapewnić w każdej chwili największą możliwą moc.

Energia słoneczna:

Kombinacja ogniw fotowoltaicznych, nazywana panelem słonecznym jest szeroko używana do produkcji energii elektrycznej w domach mieszkalnych, aplikacjach przemysłowych, a nawet na całych połaciach pól – farm solarnych. AAEON posiada w swojej ofercie moduły GENE-1350W2 oraz GENE-LN05W1 pracujące w szerokim zakresie temperatur, dzięki czemu urządzenie może być umieszczone bezpośrednio pod panelem słonecznym jako sterownik ustawiający optymalny kąt padania promieni, skutkując tym samym zwiększenie wydajności pozyskiwania energii z jednego metra kwadratowego.

Dystrybucja energii:

W przesyłaniu energii elektrycznej najważniejsza jest sprawność. Sieć energetyczna zawiera węzły wytwórcze, stacje i podstacje transformatorowe, linie przesyłowe wysokiego napięcia oraz sieci średniego i niskiego napięcia. Rozwiązania AAEON Green Communication Systems oparte na bazie GCS-1500i pozwala na zarządzanie urządzeniami w tej sieci poprzez dedykowane oprogramowanie. GCS-1500i posiada 8 podstawowych portów COM i 4 porty Gigabit Ethernet. W środku urządzenia znajduje się moduł PFM-541iW2, działający jako transmiter informujący o stanie podstacji i linii niskiego napięcia. Wszystko to ma na celu wcześniejsze przewidzenie awarii, bądź jak najszybsze powiadomienie w jej przypadku. Przykładowo AAEON PC/104 może wysyłać powiadomienia do centralnej stacji monitorującej, gdzie operator może na przykład wykonać pewne procedury łączeniowe, przełączeniowe lub powiadomić służby techniczne o wystąpieniu problemu.

Centrala sterująca:

Centrala sterująca to centrum operacji, gdzie spływają informacje z podległych urządzeń i zarządza się całym ruchem. AAEON AIS-Q572 wyposażony w układ Intel® Q57 jest jednym z wielu komputerów sterujących w centralnym węźle zarządzającym poprzez sieć Ethernet urządzeniami znajdującymi się w terenie. W głównym pomieszczeniu centrali sterowniki AEC-6612, AEC-6924 oraz AEC-6872 komunikują się między sobą oraz zewnętrznymi czujnikami i panelami operatorskimi. Przykładowo AEC-6612 kontroluje wiatrak, gdy otrzyma informację o tym jakie jest zapotrzebowanie na energię. Taką informację otrzymuje poprzez sieć Ethernet od sterownika AEC-6924, który jest podłączony do linii dystrybucji energii.

Poniżej można znaleźć dodatkowe informacje i specyfikacje przykładowych urządzeń dedykowanych rozwiązaniom z branży energii odnawialnej:

MINIATUROWY KOMPUTER AEC-6872:

Procesor: Intel Atom D510
Mostek I/O: Intel ICH8M
RAM: 2x DDR2 do 4GB
Wyjścia:
2x Gigabit Ethernet RJ-45
1x PCI-Express lub 1x PCI
1x Compact Flash Type 2
10x COM

MODUŁ GENE-1350W2 (PŁYTA GŁÓWNA Z PROCESOREM BGA):

Przeznaczony do aplikacji automatyki domowej, przemysłowej, aplikacjach przenośnych, i samochodowych oraz wymagających zwiększonej odporności na temperaturę pracy, w zakresie -40°C ~ 80°C. Zaletą jest niski pobór mocy sięgający zaledwie 3W.

Procesor ALU: TI OMAP 3503/3530
RAM: 128/256MB DDR (opcjonalny)
Audio: 2CH
Sloty pamięci: NAND Flash, SD, MicroSD
Obsługa monitorów: CRT/ 24-bit TTL LCD/ 18-bit LVDS LCD
Wyjścia:
1x 10/100Mbit Ethernet
3x USB 2.0
2x COM
8-bitowa cyfrowa szyna I/O
2x slot MiniCard
Zasilanie: 9 -24 V DC, max 3W

Rekomendowane produkty:

aec-6924

AEC-6924: Advanced Fanless Embedded Controller With Intel Core 2 Duo Processor And PCI-Express Expansion

aaeon-aec-6872

AEC-6872: Mini Fanless Embedded Controller With Intel Atom D510 Processor

aaeon-aec-6612

AEC-6612 Rev. A: Fanless Controller With Intel Atom D510 Processor

aaeon-ais-q572

AIS-Q572: Advanced Mini-ITX System Controller With Intel Core i7/i5/i3 Processor

aaeon-pfm

PFM-541IW2: PC/104 CPU Module with Onboard AMD Geode™ LX800 Processor

aaeon-gene-ln05w1

GENE-LN05W1: 3.5″ SubCompact Board With Intel® Atom™ N450/D510 Processors

aaeon-gene-1350

GENE-1350W2: RISC CPU Board With TI OMAP 3503/3530 Processors

Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta: www.aaeon.com lub w dziale handlowym firmy Elhurt (oficjalnego dystrybutora firmy AAEON).