Diody LED w zastosowaniach oświetleniowych

Oświetlenie oparte na diodach LED w coraz większej skali wypiera standardowe źródła światła. Za takim rozwiązaniem przemawia szereg zalet takich jak:

 • mały pobór prądu
 • mała wartość napięcia zasilającego
 • duża sprawność
 • małe straty energii
 • małe rozmiary
 • duża trwałość
 • duża wartość luminacji
 • przyjazność dla środowiska

Przy wyborze odpowiedniej diody LED należy jednak zwrócić uwagę na kilka dodatkowych parametrów dotyczących światła białego.

Jednym z najważniejszych jest temperatura barwowa określająca odcień koloru białego:

 • ok. 2700-3500K   –   ciepły biały  (wpadający w odcień żółty)
 • ok. 4000-5000K   –   neutralny biały
 • > 6000-7000K      –   chłodny biały  (wpadający w odcień niebieski)

image001

W celu wyboru odpowiedniej barwy światła możemy też posługiwać się współrzędnymi chromatycznymi, które dokładniej niż temperatura barwowa definiują barwę diody. Przykładowo dla diod producenta DOMINANT Opto Technologies poszczególne biny koloru definiowane są wg rozkładu jak poniżej:

image003

Definiowanie poszczególnych binów może znacznie różnić się pomiędzy poszczególnymi producentami, dlatego trzeba zwrócić uwagę jaki dokładnie zakres obejmuje dana selekcja. W przypadku renomowanych producentów jak DOMINANT Opto Technologies, zakresy te są stosunkowo wąskie i w porównaniu do innych producentów mogą być nawet kilkukrotnie mniejsze, co daje klientom znacznie większe możliwości przy kontroli barwy w danej serii produktu końcowego.

Należy zwrócić jednak uwagę, że w przypadku braku danego binu na magazynie, nie jest możliwe zamówienie tylko 1 binu, zawsze będzie to z góry określony zakres binów ustalony z danym klientem. Jednak w dalszym ciągu po wyprodukowaniu każda dioda jest testowana pod kątem barwy, jasności i napięcia i w zależności od wyników określany jest bin / selekcja tej diody. Na jednej rolce zawsze będą znajdować się diody w jednym binie.

Ważnym parametrem przy wyborze diody dla oświetlenia LED jest również współczynnik CRI (ang. Colour Rendering Index) – wskaźnik oddawania barw. Wyrażony jest on liczbą z przedziału od 0 (dla światła monochromatycznego) do 100 (dla światła białego – widmo ciągłe) i określa, jak dobrze postrzegane są barwy oświetlonych przedmiotów. Im współczynnik CRI jest wyższy, tym barwy są lepiej oddane, a oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej. Dla diod Dominanta serii Primax min CRI = 80.

Przy oświetleniu LED kiedy zastosowane jest kilka diod, należy również zwrócić uwagę, że przy zbyt dużej jasności poszczególnych diod, może powstać efekt punktowego świecenia. Im większa moc i jasność, tym trudniej uzyskać efekt jednorodnego rozproszenia światła na całej płaszczyźnie za pomocą dodatkowej optyki. Z tego powodu diodami szczególnie polecanymi do oświetlenia LED jest seria Primax 5 (0.5W, 150mA).

Natomiast w przypadku, gdy wymagana jest większa światłość proponujemy Państwu serię Primax Plus oferowaną przez firmę Dominant Opto Technologies, która przy prądzie 175mA oraz napięciu 6.6V osiąga typową jasność 121.4lm dla koloru białego. Diody tej serii są znacząco tańsze od typowych rozwiązań dla diod 1W i dzięki temu znajdują wielu klientów szczególnie w aplikacjach oświetleniowych. Również współczynnik CRI na poziomie 84 powoduje, że diody tej serii są chętnie stosowane w nowych projektach.

Pełna oferta wraz z cenami i terminami dostaw: TUTAJ