Wyświetlacze OLED

wisechip logoOLED (Organic Light-Emitting Diodes) to technologia płaskich wyświetlaczy, która pod wieloma względami przewyższa technologię LCD i coraz częściej zastępują je w wielu dziedzinach. Wyświetlacze typu OLED są bardziej płaskie, lekkie, mają znacznie lepszy kontrast i kąt widzenia oraz charakteryzujące się niższym zużyciem energii. Ponadto, mają dużo większy zakres temperatury pracy, przez co można je stosować w aplikacjach, w których nie było to możliwe dotychczas z wykorzystaniem wyświetlaczy LCD.

W naszej ofercie dystrybucyjnej posiadamy produkty tajwańskiej marki Wise Chip, będącą liderem w dziedzinie wyświetlaczy tego typu. Zapraszamy na stronę internetową producenta ( www.wisechip.com.tw ), w celu uzyskania informacji odnośnie wszystkich wyświetlaczy dostępnych w ofercie.

W ostatnich latach dużą popularność zdobywają ekrany OLED wykonane w technologii pasywnej matrycy (PMOLED), które wypierają w coraz większej ilości aplikacji standardowe ekrany LCD oraz VFD. Przyjrzyjmy się bliżej różnicom między poszczególnymi technologiami, aby sprawdzić jakie cechy przeważają o rosnącej popularności PMOLEDów.

Poniższy rysunek przedstawia schemat struktury wyświetlacza OLED. Podstawową różnicą w stosunku do pozostałych technologii jest brak konieczności podświetlenia matrycy – materiał organiczny umieszczony wewnątrz wyświetlacza jest samo-emitujący. Ten fakt implikuje dwie najważniejsze zalety wyświetlacza OLED:

  • Jest on dużo cieńszy niż pozostałe – eliminuje konieczność stosowania podświetlenia oraz obudowy dla niego.
  • Zużywa on mniej energii – ponieważ energię pobierają tylko te piksele, które faktycznie świecą – natomiast w wyświetlaczu LCD zawsze jest pobierany maksymalny prąd na podświetlenie matrycy, a czarne piksele generowane są za pomocą ciekłych kryształów, ukierunkowanych w taki sposób, aby w danym obszarze pochłaniały światło – przez co niejako tracimy energię włożoną w podświetlenie tych obszarów.

Struktura OLED

W tabeli znajduje się porównanie przykładowych, odpowiadających sobie wyświetlaczy, na podstawie wyświetlaczy znakowych.

ff

Na poniższym rysunku znajduje się porównanie kątów widzenia w poszczególnych rodzajach wyświetlaczy. Widać na nim, że w przypadku OLEDów kąt jest zdecydowanie szerszy, co umożliwia bezproblemowy odczyt w dowolnej aplikacji.

OLED

Pełna oferta wraz z cenami i terminami dostaw: TUTAJ

Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt pod numerem telefonu 058 558 08 00 lub na adres email: marketing@elhurt.com.pl